Pages

20 Kasım 2012 Salı

"Çobanın şakası köyün kaderini değiştirdi!!"

Isparta'da çobanın ağaçlara astığı gelinlikler olay oldu.

Isparta'nın Yalvaç İlçesi'nde çoban Muhittin Karakoyun, çöpte bulduğu çok sayıda gelinliği ağaçlara astı. Ardından da, gelinliklerin kızının evlenmesi için dilekte bulunan ve bu dileği kabul olan biri tarafından ağaçlara asıldığı söylendi. Buna inanlar, köye gelip dua etmeye ve dilekte bulunmaya başladı.

GENÇ KIZLAR YATIRA AKIN ETTİ
Yalvaç'ın Hisaradı Köyü'nde oturan çoban Muhittin Karakoyun, 22 Ekim'de çobanlık yaptığı Sultan Dağı'na gittiği sırada köyün hemen dışındaki çöplük alanda çuvallar içinde eski 50 gelinlik ve yaklaşık aynı sayıda abiye elbise, etek ve kazak buldu. Çuvalları sırtlanan Muhittin Karakoyun, Hisarardı Köyü Boğaz Mevkii'nde yol kenarında yaklaşık 1 kilometre boyunca gelinlik ile elbiseleri ağaçlara astı. Yoldan gelip geçenler, bölgedeki 'yatır'ın hemen yanındaki ağaçlardaki gelinlik ve elbiseleri görünce şaşırdı. Köylülerin olayı birbirine haber vermesi üzerine meraklılar, gelinlik giydirilen ağaçları görmek için Boğaz Mevkii'ne akın etti. Herkes olanı biteni anlamaya çalışırken, Muhittin Karakoyun, meraklılara "Zengin bir işadamı 'yatır'a gelerek evlenemeyen kızı için adakta bulunmuş. Duaları kabul olmuş ve kızı evlenmiş. O da bu yüzden bir sürü gelinlik ve elbiseyi alıp ağaçlara giydirdi gitti" dedi. Anlatılan hikayeye inanan çok sayıda genç kız, evlenmek için buradaki 'yatır'a gelerek dua etmeye başladı.

ÇÖPTE BULDUĞU GELİNLİĞİ AĞACA ASTI
Yalvaç'ta taksicilik yapan Muhittin Karakoyun'un amcasının oğlu Ahmet Karakoyun, olayın tamamen bir şaka olduğunu ve kimsenin inanmaması gerektiğini söyledi. Muhittin'in çobanlık yaptığı Sultan Dağı'na giderken çöpte bulduğu gelinlikleri ağaçlara giydirdiğini ve ardından da böyle bir hikaye uydurduğunu anlatan Karakoyun, "Muhittin çok şakacıdır. Çöpte gelinlikleri gördüğünde aklına böyle bir şey gelmiş. Olayı bana anlattı. Anlattığı hikayeye hemen herkes inanmış. Bu olaydan sonra Yalvaç'ın dışından pek çok insan buraya dilekte bulunmak için geliyor" dedi.

YAKINDA KÖY TURİZM MERKEZİ OLUR
Taksici olduğu için bölgeden geçerken birçok kişiyi dua etmeye götürdüğünü aktaran Karakoyun, "Yatırın başında dua edip, dilekte bulunuyorlar. Lüks araçlarla gelenleri gördüm. Köye gelip giden eksik olmuyor. Yakında köy turizm merkezi olursa hiç şaşırmam" diye konuştu.
Ağaçlara takılan gelinlikleri kimsenin almadığını da vurgulayan Ahmet Karakoyun, "Muhittin, hikayesini atlattıktan sonra gelinliklerin alınmaması için de ayrı bir hikaye uydurmuş. Gelenlere, 'Bu gelinlikleri sakın almayın. Biri gelinliği almış ve bir daha onu gören, haber alan olmamış' demiş. Bu nedenle kimse gelinlikleri almaya cesaret edemiyor" dedi.

0 yorum:

Yorum Gönder